Çarşamba, 23 Haziran 2021

Hatalı Zayıflama İlacı Kullanımı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Günümüzde teknolojik gelişmeler günlük aktivitenin azalmasına ve oturduğumuz yerde kilo almamıza yol açarken zahmetsizce kilo vermenin yolları da her geçen gün artan bir ivme kazanmaya başladı. Piyasada "zayıflama hapı" adı altında pazarlanan ve zaman içinde zararları ortaya çıktıkça sessiz sedasız ardında binlerce mağdur bırakarak kaybolup giden onca ilaca rağmen insanların bunları tüketmeye olan heveslerinin azalmaması zayıflama ilacı sektörünü de canlı tutmaya neden oluyor. Bunların sadece çok küçük bir bölümü kısa sürelerle doktor kontrolünde,daha iyisi tam teşekküllü yataklı bir kurumda kullanılabilir. Ancak büyük bir bölümü, hele eczanelerde reçetesiz olarak satılanlar çok büyük sağlık sorunlarına neden olurlar.

Öğrencilik yıllarımdan beri pek çok ilaç zaman içinde insan sağlığı için zararlı oldukları için yasaklanarak piyasadan toplatıldılar. Son zamanların moda ilacı Lida’nın böyle bir toplatmayı takiben hala el altından pazarlandığını üzülerek görüyorum. Bu durumu cahil cesaretinden başka türlü adlandırmak aklıma gelmiyor doğrusu.

1990’lı yılların moda ilacı Xenical (Orlistat) bugüne kadar faydasını hiçbir kullananda gözlemleyemediğim bir ilaç, üstelik uzun süre kullanıldığında yağda emilen A-D-E-K vitaminlerinin eksikliğine bağlı olarak gelişen hastalıkları da görme fırsatım oldu. Kaldı ki bu ilaçla gıdayla alınan yağın %30’unun barsaklardan emilmeden atıldığı iddia edilmektedir, oysa benim hastalarıma sunduğum günlük beslenme planlarında diyetteki yağın tamamının emilmesini arzulamaktayım.

Beden kitle endeksi 40’ın üzerinde olan ve morbid obez olarak değerlendirilen hastaların sadece beslenme alışkanlıklarını değiştirerek kilo vermelerini sağlamak mümkün değildir. Bu hastaların yataklı bir kurumda mültidisipliner bir yaklaşımla tedavi edilmeleri ve tedavilerine obezite cerrahisi ilave edilmesi gerekir. Ben kendi klinik uygulamalarımda pratik olarak 150 kg'ın üzerinde hastalarıma hizmet vermemekteyim. 26 yıllık kariyerimde bu sınırın üzerinde sadece 2 hastam oldu.

Bize her türlü istek, soru, öneri vb. için iletişim sayfamızdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz..

Tel.:

(0216) 362 32 20

Ofis ( Dr.Moris Yaşa )

Bostancı Mah., Mor Salkım Sk. (Bahçelere Giden 2.Yol Sk.), Doruk Apt., No:4 Kat:2 D:7
Bostancı - Kadıköy
İstanbul - Türkiye

Sosyal Ağlar